Featured News

Referee Ishimwe to handle CAF U-20 Tourney in Niger

Jan 21, 2019 Comments 30, 088 views

Rwanda’s center referee Ishimwe Jean Claude has been named among twenty four referees to manage the final stage of the Total U-20 Africa Cup of Nations due in Niger next month. Ishimwe is part of (...)

Keep reading

Azam Rwanda Premier League, Match Day 15 Results

Jan 20, 2019 Comments 30, 088 views

Azam Rwanda Premier League, Match Day 15 Results Friday, January 18, 2019 SC Kiyovu 2-1 Musanze FC Saturday, January 19, 2019 AS Muhanga 1-2 Espoir FC Marines FC 0-2 Rayon Sports FC (...)

Keep reading

Second Division League, Match Day 6 Results

Jan 20, 2019 Comments 30, 088 views

Second Division League, Match Day 6 Fixtures Group A Saturday, January 19, 2019 Vision FC 4-1 Vision JN FC Esperance FC 1-1 Aspor FC Sorwathe FC 3-0 La Jeunesse Sunday, January 20, (...)

Keep reading

Peace Cup 2018: Full Fixtures of last 32-draw

Posted on Feb 04 2018

The Rwanda Football Federation (FERWAFA) has released the full list of the Peace Cup last-32 draw after five clubs qualified from the final play-offs round on Saturday.

Sorwathe Fc, Gasabo Utd, Aspor Fc, Rwamagana City and Giticyinyoni Fc were thelast clubs to qualify for the round of 32 after their final play-off matches held on Saturday.

Below is the full list of the first leg of the last 32 draw. The return leg is slated for February 21-22, 2018.

Round of 32 Fixtures
First Leg, February 6

Giticyinyoni vs APR Fc (Stade de Kigali, 15:30)
Rwamagana City Fc vs Amagaju Fc (Rwamagana, 15:30)
Gasabo United vs AS Kigali (Ferwafa, 15:30)
Unity Fc vs Bugesera Fc (Indera, 15:30)
Kirehe Fc vs Police Fc (Kirehe, 15:30)
Heroes Fc vs Musanze Fc (Kicukiro, 15:30)
Esperance fc vs SC Kiyovu (Mumena, 15:30)

February 7
Sorwathe Fc vs Espoir Fc (Kinihira, 15:30)
Aspor Fc vs Rayon Sports Fc (Stade de Kigali, 15:30)
Intare Fc vs Marines Fc (Kicukiro, 15:30)
Pepiniere Fc vs Gicumbi Fc (Ruyenzi, 15:30)
Hope Fc vs Mukura VS (Rutsiro, 15:30)
Vision Fc vs AS Muhanga Mumena, 15:30)
Etoile de l’est Fc vs Etincelles Fc (Ngoma, 15:30)
Miroplast Fc vs Sunrise Fc (Sade Mironko, 15:30)
United Stars vs La Jeunesse (Kabagali, 15:30)

The last 32 draw winners will proceed to the round of 16 (1/8) scheduled for March 14-15 while the return leg will be played in the following weekend of March 17-18 where eight club winners will progress to the quarterfinals will be staged from May 22-23 and the return on June 12-13.

The last four will meet in the semi-finals between June 26-27 and second leg will be played on June 30 and July 1 before the final and third place is played on July 4.

This winner for this year’s edition will represent Rwanda at next year’s CAF Confederations Cup.

Photo: Reigning champions APR Fc face second division side Giticyinyoni in their opening match of round of 32 of the 2018 Peace Cup/Umuseke.rw
Source: Ferwafa.rw


No comment yet.

Leave Your comment



Advertise with us
 
Follow us on Twitter
Follow us On facebook